Търсят се 6 000 000 лв. за довършване на паметник на соцгигантоманията

18 юни 2012 00:19   1 коментар   12723 прочита
Почитатели на изкуството и културата от цяла България по време на нестандартната изложба
Почитатели на изкуството и културата от цяла България по време на нестандартната изложба


Почитатели на изкуството и културата от цяла България по време на нестандартната изложба

Под акомпанимента на цигуларя М. Минчев Светлин Русев изложи картините си на бетонните стени на недостроената част на галерия "Вл. Димитров-Майстора"

Уникална изложба на живия класик на четката Светлин Русев и концерт на гениалния цигулар професор Минчо Минчев събраха "под открито небе" в Кюстендил почитатели на изкуството от цяла България. Домакин на изложбата "Картини, музика, илюзии..." бе недостроената част на художествена галерия "Владимир Димитров-Майстора.

Акцията е по инициатива на академик Св. Русев и професор Минчев в подкрепа на каузата за довършване на недостроената част на галерията и ще продължи два дни. Тук се събра голяма част от културния елит на страната - художници, писатели, поети, много държавни мъже и жени, за да ни подкрепят, каза по време на откриването на нестандартната изложба директорът на галерията Михаил Калдъръмов.

На тухлените стени, на които няма прозорци и врати, Светлин Русев изложи част от творчеството си, а събралите се за откриването бяха омагьосани от музиката на професор Минчев. От години наред има готов проект за довършване на сградата, но за ремонтните работи са нужни пари. Искрено се надявам с тази уникална проява да разбуним духовете и да доведем нещата докрай, каза Светлин Русев.

Сред по-известните имена, дошли в Кюстендил, бяха Татяна Лолова, Нешка Робева, председателят на СБХ Любен Генов, режисьорът и председател на СБФД Георги Стоянов, скулпторите Иван Русев, Емил Попов, Ангел Станев, Александър Дяков и много други. От политиците беше забелязан само депутатът от БСП Румен Петков, който е съгражданин на Светлин Русев от Плевен.

Според изчисленията за довършването на недостроената част на галерия "Владимир Димитров-Майстора" са нужни над 6 милиона лева. Разширение на галерията е започнато през 80-те години на миналия век още по соцвреме. Тогавашните управници на града и страната се поизсилили и решили да направят грандиозна галерия, с която да уважат големия кюстендилец Владимир Димитров-Майстора. Но парите свършили, тоталитарните проекти също и недостроената част на галерията потънала в забвение и разруха и я направи още един от паметниците на соцгигантоманията. Лошото е, че става дума за галерия, култура и изкуство, което доста е пренебрегнато в последните години.

Картините на Светлин Русев в това пространство, укорните надписи по стените и звукът на цигулката надскочиха конкретната акция в помощ на галерията и се превърнаха в метафора на духовната разруха на обществото ни. Това може да постигне само голям творец, какъвто безспорно е Светлин Русев, каза проф. Минчо Минчев за събитието.

През последните 5 години община Кюстендил отдели пари за цялостен ремонт и климатизиране на изложбените зали на основната сграда, както и за реконструкция на ателиетата на художниците и реставраторите. За последно недостроената част на галерията бе използвана от абсолвенти на Художествената академия преди години, представили там инсталацията си "Паяжината", припомниха любители на изкуството в Кюстендил.

1 коментар
18 Юни 2012 15:51 | ........
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Точно това не е "соцгигантомания", а отношение на държавата към изкуството, каквото отношение отдавна липсва. Много се надявам отново най-големите и красиви сгради да бъдат тези, обслужващи образованието, културата, науката, изкуствата...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар